Dijital Dünyanın Göz Bebeği BİTCOİN!

Bitcoin kavramı hayatımıza 2008 yılında girdi.Peki nedir bu Bitcoin? Canı sıkılan bir Çin-Japon karması kılıklı Satoshi Nakamoto tarafından dijital dünyaya armağan edilmiş, hiç bir banka veya kurum kuruluş ile alakası olmayan ve sanıldığı kadar karanlık olmayan dijital alemin para birimidir.Bitcoin ağının hiç bir merkez tarafından kontrol edilmemesinden dolayı insanlarda rahatlatıcı bir etkiye sebep olur.(Büyük bankalar işin içine girip Bitcoin kurunu domine edememesi)

Bu para biriminin en önemli özelliklerinden birisi de (Benimde en çok dikkatimi çeken kısmı bu olmuştu 🙂 ) hiç bir merkez bankası tarafından gizli saklı bir şekilde basılmıyor oluşu yani bu demek oluyor ki hiç bir şekilde bir ülkenin oturup ben fazladan bitcoin basacağım borçlarımı ödeyeceğim diyerek bu dijital para birimini devalüe etme şansı yok.

 

Diğer bir farka gelecek olursak Dolar ve Euro başta olmak üzere tüm dijital olmayan para birimleri altın veya gümüş esaslıdır.Yani bunun anlamı örneğin: 1 Doların değeri karşılığı bankadan biraz altın talep edebilirsiniz. (Tabi ki pratiğe gelince o iş öyle olmuyor.)

Peki bu pek esrarengiz paranın özellikleri neler?

1-Merkezi değildir.

Hiç bir Merkez Bankasının emrinde değildir.Tüm işlemler makineler tarafından yürütülüyor.

2-Bankaya gidip bir sürü işlem yapmanıza gerek kalmadan hesabınızı 2 tıkla açabirsiniz:

Bankalara gidip saatlerce hesap açtırıp işlem yapmak için sıra beklemeniz gerekmez.

3-Anonimdir :

Bir çok hesabınız olabilir bunlar kişisel olarak size bağlı değildir.Herhangi bir transferde alıcı ve satıcıların kimlikleri gösterilmez sadece cüzdan numaraları gözüktüğünden yasa dışı faaliyetlerde Bitcoine rağbet gittkçe artmaktadır.

4-Tamamen şeffaftır:

İnsanlar gizli olmayan Bitcoin hesaplarındaki miktarı görebilir ama senin kim olduğunu asla bilemezler!

5-İşlem ücreti yoktur:

Bankalar uluslararası transferlerde işlem ücreti alabilir ama Bitcoin asla!

6-Hızlıdır:

1 dakika içerisinde dünyanın diğer ucuna bitcoin gönderebilirsiniz

Bitcoin sahibi olmak:

Öncelikle bu iş için bir dijital Bitcoin hesabına ihtiyacınız var.Bu hesaplar kullanıcıların bilgisayarlarında depolanır ve virüs veya diğer etmenler tarafından yok edilmesi oldukça olasıdır.Ben şimdiden uyarayım eğer bir sanal hesap açarsanız cüzdanınızı sık sık yedeklemeniz gerekiyor çünkü  işin kötü yanı bu hesapların hiç bir sigortası yok. 🙂

Bedava Bitcoin Kazanılabilir mi?

Bu soruya Hayır cevabı vermek yanlış olur.Günümüzde bir çok reklam sitesi izlenme karşılığında Bitcoin vermektedir fakat kazandığınız Bitcoin kaybettiğiniz zamanı asla telafı etmeyecektir.

Nasıl Bitcoin alabilirim?

Ülkemizde Bitcoin alım-satım işlemleri için kullanabileceğimiz güvenli şirket sayısı çok az bu sitelere örnek vermek gerekirse değerli okurlar bunları şöyle sıralayabilirim;

1-Btcturk.com

2-koinim.com

3-paribu.com

 

Bunun dışında diğer bir yol ise Madencilik yöntemi ile Bitcoin elde etmektir ki içlerinden en zevklisi de bu olduğunu tahmin edebiliyorum fakat gerek Bitcoinin günümüzde geldiği konum gerekse 2008’den bu yana madenci sayısının artması ile bu işlemin  standart bilgisayarlarla yapılması imkansız hale geldi diyebiliriz.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır? 

 

 

Sistem şöyle işliyor bilgisayarınızın ekran kartları Bitcoin elde etmek için gereken matematiksel işlemleri çözüyor.Fakat gün geçtikçe madencilik serüvenine katılım gittikçe arttığı için işlemlerin çözülmesi gittikçe zorlaşmaktırmakta ve  bu sebeple de normal kullanıcılar için bu yolla verimli bir şekilde madencilik yapmak neredeyse imkansız hale gelmektedir. Bu işlemleri gerçekleştirmek için her ay farklı cihazlar piyasaya sürülmektedir.Bu nedenle bir cihaz alıp dip bucak Bitcoin madenciliğine fikrine kapılmak yanlış olur.Gerek harcanan elektirik gerekse de işlem yapan cihazın zaman içinde yıpranması nedeni ile bu işin kişisel bilgisayarlar ile yapılması önerilmiyor.

 

 


 

 

“Dijital Dünyanın Göz Bebeği BİTCOİN!” üzerine 1 yorum.

Hadi Yorumla