Kendi Başınıza Kodlama Öğrenerek Bir İş Bulmanız Mümkün!

Eğer mesleğinizden sıkıldıysanız kodlama ile alakalı bu  yazım tam size göre! İnanması güçte olsa bilgisayar yada yazılım mühendisliği bölümlerinde okumadan kendi çabalarınızla kodlama öğrenerek yüksek maaşla bir işte çalışmanız mümkün.Peki ama bu nasıl oluyor? Öncelikle kodlama yapmayı gerçekten seviyor olmanız yada bu işe ilgi duyuyor olmanız gerekiyor.Sonrası çorap söküğü gibi gelecektir.Yazılım mühendislerine ve web tasarımcılarına neredeyse çoğu şirket ihtiyaç duyuyor ve uzun vadede bu ihtiyacın dar boğaza girmesi de pek olası gözükmüyor.

Kodlama nedir?

Kodlama neredeyse sınırsız bir kullanım alanı ve yüzlerce türü olan teknolojik bir şiir yazma becerisidir.

Kodlama öğrenmeye nereden başlamalıyım?

Kodlama öğrenmeye gönül verenlerin cevabını bulmakta en zorlandıkları sorulardan biri de Kodlamaya nereden başlamalıyım? sorusudur.Öncelikle bu sorunun cevabı kişinin ilgi, yetenek ve becerilerine göre değişiklik gösterebilir.Kendinize en uygun programlama dilini seçtikten sonra yapmanız gereken her şeye en temelden ağırdan alarak pratikler yaparak başlamak olacak çünkü bir yazılımı öğrenmenin en iyi yolu proje üretmektir.Size bundan başlayın, diğerleri zor başaramazsınız gibi klasik cümleler kurmayacağım fakat ilk başta zorlanmadan öğrenebileceğiniz bir dil seçmeniz hem kendi kendinize başardığınızı görüp motive olmanız hemde programla dillerini daha iyi kavramanız için bir fırsat sunacaktır.Ben ise bu işe her ne kadar programlama dili olmasa da HTML ve CSS öğrenerek başlamayı tercih ettim nedeni ise kullanım alanının geniş ve öğreniminin ise beni zorlamayacak düzeyde olmasıydı sizde kendinize en uygun programlama dilini bu yazdıklarımı gözardı etmeden rahatlıkla seçebilirsiniz.

Bonus: Eğer ben direk programlama dili öğrenmek istiyorum derseniz C# programlama dilini tercih edebilirsiniz.

 

Yetenekli olmak mı Üniversitede Yazılım Mühendisliği okumak mı?

Bu sorunun yanıtı biraz kafanızı karıştırabilir fakat yaptığım araştırmalar ve bu konuda alanında uzman kişilerden öğrendiğime göre kendini en iyi şekilde geliştirmiş bir kişi rahatlıkla çoğu işte yazılım mühendisliği mezunun önüne geçebilir dediğim gibi her şey yetenek ve becerilere dönük.

İnternet üzerinden ücretsiz bir şekilde kodlama öğrenilir mi?

Evet! Günümüzde bu konuda eğitim veren kaliteli bir çok site bulunuyor lafı çok uzatmadan bu sitelere hemen bir kaç örnek vereyim;

1. CodeAcademy

Kodlama öğrenmek isteyenlerin en çok tercih ettiği sitelerden bu site sayesinde hem eğlenceli vakit geçirip hemde kodlama öğrenebilirsiniz.

2. Coursera

Online bir şekilde dünyanın alanında en uzman akademisyenlerinden ders alabileceğiniz bir site.Washington, Stanford, Toronto ve Vanderbilt gibi üniversitelerden çeşitli uzmanlık alanlarında ücretsiz tanıtım programlama kursları bulunmaktadır.Kodlama üzerinde çalışanların kesinlikle vazgeçemeyeceği sitelerden biri. Tabi ki sertifika alırken bir miktar ücret ödemeniz gerekir.

3. edX

edX , kâr amacı gütmeyen bir kaynak olan açık kaynaklı bir başka önde gelen online öğrenme platformudur. 2012’de Harvard Üniversitesi ve MIT tarafından kuruldu; bu nedenle en ileri teknolojileri ve teorileri öğrenebileceğiniz sıradışı bir eğitim platformudur.

4-Khan Academy

2006 yılında eğitimci Salman Khan tarafından kurulan Khan Academy , ücretsiz online öğrenme kurumlarından biridir. Adım adım video eğitimleriyle, JavaScript ve ProcessingJS kullanarak çizimleri, animasyonları ve oyunları nasıl programlayacağınızı veya HTML ve CSS ile web sayfalarının nasıl oluşturulacağını öğrenebilirsiniz.

Artık eskisi gibi kodlama hakkında bir şeyler öğrenmek için yüksekliği insan boyutuna ulaşan abartılı pahalı kitaplara ihtiyacımız yok günümüzde tek yapmamız gereken bu sitelere üye olup hayallerinize ulaşmak için gerçekten çalışmak biliyorum bu siteler ücretsiz olduğu için bazılarınız için değerli olmayabilir.Fakat girişimcilik veya kodlama gibi bazı kelimeler sizde heyecan yaratıyorsa benim tavsiyem bu sitelere en az bir defa uğramalısınız.Söz veriyorum yararını göreceksiniz!

 

Hadi Yorumla