Teknoloji Bizi Nasıl Etkiliyor?

Hayatımızın her anında bir teknoloji meyvesi ile karşılaşmak günümüzde artık çok olası…Peki bu meyvelerin zehirli olduğunu söylesem?Sizce de bazen teknoloji bizi felçli bireylere dönüştürmüyor mu yoksa sadece tüm bu gelişmeler hayatımızı kolaylaştırmaktan mı ibaret?Neredeyse insanlardan daha maharetli teknolojik objeler günlük yaşamın her evresinde sürekli güncellenerek önümüze sunuluyor.Bu nedenle her geçen gün  teknolojik gelişmeler karşısında daha edilgen bir duruma düşmemize neden oluyor.

Yani bugün hesap makinesini 3 ile 5 i çarpmak için bile kullanıyorsak (bazen hepimiz yaparız ama neden bunu yaptığımız hakkında hiç bir bilgim yok belki de beynimizi bu küçücük işlemi hatırlamak için bile yormamak istiyor olabiliriz.Yoksa insan neden basit bir dört işlemi hesap makinesinden çözümleme gereği duyar ki? ) Yada sizce de sosyal medya dediğimiz mecra insanların sosyal hayatlarına kalın duvarlar örmüyor mu? Belki de instagramda her gün en az iki fotoğraf paylaşan arkadaşımızı daha az görme ihtiyacı duyacağız.Yada bilgisayarlara bağlanıp kendimizi dış dünyadan soyutlamak iyi bir fikir olabilir mi? Hali hazırda bazen vaktin nasıl geçtiğini anlamayıp saatlerce prize bağlı olarak bilgisayar, telefon ve tabletlerimizin bile esiri olmuyor muyuz? Artık sosyal medya çoğumuzun hayatının odak noktası olmuş diyebiliriz.

 

Kuşkusuz teknolojinin bize zararları sadece bunlar ile sınırlı değil teknoloji sayesinde doğal yaşama verdiğimiz zararı da es geçemeyeceğim. Bu durum sadece bizim için ve doğal hayat için değil gelecek nesillerimiz için de sorun teşkil ediyor.Ve bu bizim hiç istemeyeceğimiz bir durum.

Ben bunları söylüyorum peki bu son 2 yüzyıldır katlanarak üzerimize gelen teknoloji dalgasını tamamen yararsız mı görüyorum tabi ki Hayır!

Hatta zararından çok faydasını görüyoruz fakat günümüzde yaparken hiç bir şey kaybetmeyeceğimiz en küçük işlerde bile teknolojinin meyveleri devreye giriyor ve bizi oldukça acizleştiriyor…

Örneğin küçük bir işe örnek olmasa da şu blog kurma olayımı örnek vereyim;Belki de WordPress, Blogger gibi hazır site içeriği hazırlayan sağlayıcılar olmasaydı bir çok insan ya site yada kendi bloglarını oluşturmak için kodlama bilgisine kesinlikle ihtiyaç duyacaktı.Diğer bir koşulda kodlama bilgisine sahip birine gereksinim duyacaktı.

Belki de Teknolojinin insanlığa zararlarını bir yana bırakıp insanların teknolojiye zarararından da bahsetmeyelim mi?Tabi ki teknolojiyi ve ardından sürükleyerek getirdiği gelişmelerin tek sorumlusu biz insanlarız.Daha fazla güç daha fazla kazanç uğruna insanlığın zararına olacak bir şekilde amansızca her şeyi önüne katıp bu meyvenin zararlarına göz yuman insan adlı varlık şüphesiz ki bu aptallığının cezasını da bir gün çekecektir.

Fakat teknoloji furyasında yaklaşık 25 yılda  gerçekleştirdiği girişimler ile  beni heycanlandırmayı başaran Tesla ve bir çok insanlık ve çevre dostu  teknoloji şirketinin sahibi Elon Musk! Yaptığı işlerle övgüyü gerçekten hak ediyor diyebiliriz.Gerek SpaceX gerek Tesla ve daha bir çok şirketi ile insanlık dostu teknolojik gelişmeler ile her yeni günde karşımıza çıkıyor.Elbette bu da beni gelecekte bu tarz girişimlerin artacağı konusunda umutlandırıyor.Diğer girişimciler ve teknoloji şirketlerince örnek alınması dileği ile…

  • Burada demek istediğim sadece para kazanmak uğruna insanlara uzun vadede yarardan çok zarar getirecek girişimler,çalışmalar yerine teknolojinin uzun vadede insanlık yararına daha uygun şekilde bir dönüşüme girmesi gerektiği. Bu sistem ile bunu başarmanın ne kadar zor olacağını da tahmin etmek hiçte zor değil…Belki insanoğlu kendini giderek köleleştirmeden, kendinin aptallaşması uğruna teknolojik cihazları akıllandırmadan gerçeği görüp ileride bu yanlıştan dönebilir.Yada insan teknolojik gelişmeler gerçek anlamda gerçek amaçlar dönüştürülmeli

En nihayetinde teknoloji meyvesini bu kadar eleştirmemin nedeni ondan hoşnut olmamam değil elbette tabi ki hayatımızı kolaylaştırması muhteşem birşey .Karşı olduğum şey sadece giderek aptallaştırılan ve aynı anda makineleştirilirken aynı anda insanoğlunun makineleri insanlaştırmaya çalışmasının saçma geliyor oluşu!

“Teknoloji Bizi Nasıl Etkiliyor?” üzerine 2 yorum.

Hadi Yorumla